خرمای شکلاتی و مراحل تولید آن

ترافل خرما

خرمای شکلاتی و مراحل تولید آن

خرما از محصولات مهم در کشور ما به حساب می آید و سطح وسیعی از زمین های جنوب کشور را به خود اختصاص داده است و برای عرضه در بازار داخل و حتی صادرات به خارج از کشور ارزش بالایی دارد.

در گذشته، بسیاری از محصولات خرمای کشور به دلیل عدم آگاهی و نبود امکانات و ماشین آلات به صورت فله به خارج از کشور صادر می گردید. اما در چند سال اخیر با توجه به گسترش تنوع بسته بندی های این محصول  و استقبال مشتریان، تولید کنندگان به فکر صنعتی کردن مراحل فرآوری و بسته بندی خرما افتادند.

خرمای شکلاتی یا شکلات خرمایی یکی از محصولات مشتق شده از خرما می باشد که به تازگی روانه بازار شده و با استقبال خوبی روبرو است.

 

مراحل فرآوری خرما شکلاتی

مراحل فرآوری این محصول به این صورت است که خرما پس از طی مراحل شستشو و خشک شدن، هسته گیری شده و بوسیله دستگاه انروبر شکلات،  شکلات مایع بوسیله نازل های مخصوص روی خرما ریخته می شود. و پس از این مرحله برای خنک کردن محصول، آنرا از داخل تونل خنک کننده عبور داده. و آماده بسته بندی می شود.

معمولا خرمای شکلاتی بوسیله دستگاه پیلوپک به صورت تک عددی، مانند گز و باسلوق بسته بندی می شود.

برای بسته بندی این محصول در اوزان زیر یک کیلوگرم از دستگاه های بسته بندی توزین دار (دوتوزین، چهارتوزین، ده توزین) استفاده می شود. این دستگاه ها به صورت تمام اتوماتیک بوده و دارای سیستم PLC  و نمایشگر لمسی می باشند.

خط کامل فرآوری و بسته بندی خرما شامل دستگاه های سورتینگ خرما، پولیش خرما، نواردستچین، شستشو خرما، خشک کن خرما، موسوزخرما، شکلات زن خرما، نوارسرد کن خرما، روغن زن خرما،  نوار حوله خرما، خمیرزن خرما، بسته بندی وکیوم خرما،  بسته بندی فویل سیل خرما،  بسته بندی کارتنی خرما، خط شیره گیری خرما،  خط خمیرگیری خرما،  و…. می باشد.

در این راستا شرکت صنعت کاران متحد سازنده خطوط فرآوری و بسته بندی خرما طی چندین سال اخیر با ساخت ماشین آلات بروز و با کیفیت توانسته چندین کارخانه فرآوری و بسته بندی خرما در شهرهای مختلف از جمله اهواز،  آبادان، شادگان، بوشهر، لار، زاهدان، سراوان، مشهد و…. راه اندازی نماید.  و همچنین این ماشین آلات را به خارج از کشور از جمله (افغانستان،  قزاقستان، روسیه، آذربایجان،  عراق، اتریش و… صادر نموده است.

 

اشتراک گذاری مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *