Disable Preloader

جزئیات مقاله

به دانه های خوراکی هم چون لپه ،نخود ،سویا ،لوبیا حبوبات می گویند. حبوبات یا همان بنشن یکی از مواد غذایی سالم می باشد که حاوی پروتئین ، فیبر و . . . می باشد .

ضرورت مصرف حبوبات چه می باشد؟

ضرورت مصرف حبوبات چه می باشد؟

به دانه های خوراکی هم چون لپه ،نخود ،سویا ،لوبیا حبوبات می گویند. حبوبات یا همان بنشن یکی از مواد غذایی سالم می باشد که حاوی پروتئین ، فیبر و . . . می باشد .

در کل مواد غذایی اصلی شامل چهار گروه اصلی می باشد که عبارت اند از :

  • گروه میوه ها و سبزی ها
  • گروه شیر و لبنیات
  • گروه گوشت و حبوبات و مغزها
  • گروه نان وغلات

همان طور که مشاهده می کنید حبوبات جز یکی از چهار گروه مواد غذای اصلی می باشد . افراد می بایست رژیم غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنند که این چهار گروه در آن جای گیرد و به هیج وجه نباید حتی یک مورد از آن ها را حذف نمایند .

هم چنین به دلیل وجود پروتئین فراوان در حبوبات ها این مواد غذایی پر ارزش می تواند در برخی موارد جایگزین خوبی برای گوشت ها باشد.

از مزایای مصرف حبوبات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. جلوگیری از کم خونی
  2. کمک به بهبود عمل کرد قلب
  3. رفع یبوست
  4. تنظیم قند خون افراد دیابتی
  5. . . .

شاید تنها ایراد حبوبات این باشد که با مصرف آن ها گاهی دچار نفخ شوید که بهتر است قبل از مصرف ،آنها را برای چند ساعت خیس کنید و سپس آنها را خوب بپزید.

در قسمت زیر میزان کالری ،فیبر و پروتئین موجود در برخی از حبوبات را برای شما شرح داده ایم :

نخود ها یک منبع عالی از فیبر می باشند که کم کالری هستند. آنها می توانند به کاهش قند خون، کاهش کلسترول خون و بهبود سلامت روده کمک کنند. یک فنجان نخود پخته (164 گرم) شامل 269 کالری ،14.5 گرم پروتئین و 12.5 گرم فیبر می باشد.

عدس ها منبع خوبی از پروتئین هستند . یک فنجان عدس پخته (198 گرم) شامل 230 کالری ،17.9 گرم پروتئین و 15.6 گرم فیبر می باشد.

لوبیا ها منبع خوبی از پروتئین هستند و به کاهش قند خون نیز کمک می نمایند . یک فنجان لوبیا (256 گرم) شامل 215 کالری ،13.4 گرم پروتئین و 13.6 گرم فیبر می باشند.

سویا و آنتی اکسیدان های موجود در آن به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطانها و پوکی استخوان کمک می نماید. یک فنجان سویا پخته (172 گرم) شامل 298 کالری ، 28.6 گرم پروتئین و 10.3 گرم فیبر می باشد.

همان طور که مشاهده می نمایید حبوبات دارای فواید فراوان می باشند حال جهت سورت نمودن و بسته بندی حبوبات احتیاج به ماشین آلات صنعتی می باشد که شرکت صنعت کاران متحد که یکی از بهترین شرکت ها در زمینه طراحی و تولید انواع دستگاه بسته بندی ، دستگاه بسته بندی خانگی و دستگاه خشک کن می باشد دارای انواع ماشین آلات صنعتی در زمینه فرآوری حبوبات می باشد که در مقاله بعدی به معرفی و کابرد هر یک از آن ها می پردازیم .

 

منبع : healthline

 

اشتراک گذاری: