دستگاه بسته بندی میوه و سبزیجات

دستگاه بسته بندی میوه و سبزیجات

در زمینه ماشین آلات بسته بندی ، بسته بندی میوه وسبزیجات از اهمیت بالایی برخورداراست.در این مقال ، انواع مختلف بسته بندی میوه و سبزیجات را بررسی نموده ایم.

خسارت های بعد از برداشت قبل از بسته بندی میوه و سبزیجات،پیش از اینکه بدست مصرف کنندگان برسد، ۲۰ تا ۵۰ درصد در نوسان است.

به طور طبیعی رطوبت میوه ها و سبزی ها ۷۰ تا ۹۵ درصد متغیر و رطوبت متعادل ERH حدوداً بالای ۹۸ درصد می باشد.نگهداری میوه و سبزیجات در شرایط عادی جوی ، موجب خشک شدن سریع آنها شده و در نهایت پیری و پژمردگی را به دنبال خواهد داشت.

بنابراین هدف اصلی بسته بندی میوه و سبزیجات حفاظت محتویات درون بسته در طول زمان ذخیره سازی، حمل و توزیع در برابر فساد داخلی بوده که ممکن است این عمل فیزیکی، شیمیایی ، یا زیستی بیواوژیکی باشد.

ارائه میوه و سبزیجات در مرحله ی بسته بندی می تواند در زمان تولید، فرآوری یا در مراکز توزیع صورت پذیرد.

گرچه این امر عمدتاً در مراحل پایانی زنجیره تولید ،ذخیره، بازاریابی و یا توزیع انجام می گیرد، با این حال هنوز هم در سالم تحویل دادن محتویات بسته از تولید به مصرف ، نقش مهمی را ایفا می کند.

افزایش تولید تنها زمانی می تواند در بازار مصرف بسته بندی میوه و سبزیجات تاثیر گذار باشد که محصولات ، دارای استاندارد با کیفیت بالا ، تحت شرایط بهداشتی و با یک قیمت اقتصادی در دسترس مشتری قرار گیرد.

چنانچه ذکر شد مقدار زیادی از بسته بندی محصولات در زنجیره تامین و توزیع، خراب شده یا زیر حد استاندارد قرارمیگیرند.

این میزان ضایعات موجب کمبود محصول و در نتیجه افزایش قیمت ها می شود.ضایعات با شیوه های نادرست و امکانات ناکافی حمل و نقل در ارتباط است.

بسته بندی میوه و سبزیجات به صورت نگهداری محصولات یا اقلام نحصور در کیسه،جعبه،فنجان،سینی،قوطی،تیوب،بطری، یا هر ظرف دیگری که عمل کردهایی مانند جلوگیری از آلودگی ، حفاظت یا مراقبت و سهولت در انتقال و جابجایی را در بر می گیرد ، تعریف می شود.

از دهه ۱۹۷۰ میلادی ، رشد سریعی در فن آوری های جدید فرآوری مواد غذایی به وجود آمد.عوامل زیادی در افزایش سرعت رشد، برای نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت مواد غذایی وجود داشته است که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

الف) پیشرفت های اخیر در تولید و مصرف مواد نگهدارنده پلیمری جدید

ب) افزایش شهرنشینی

ج) نیازهای بازار و افزایش تقاضای مصرف کننده برای رفاه

د) افزایش هزینه ای انرژی

این خبر تولید شده در وب سایت رسمی صنعت کاران متحد می باشد

[email protected]

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *