انواع بسته بندی مواد غذایی

انواع بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی دارای چندین عملکرد مهم می باشد. این بسته بندی ها باید از ماده غذایی محافظت کنند، اطلاعاتی از مواد غذایی به مصرف کننده ارائه کنند و ویژگی های ظاهری و کیفیتی ماده غذایی را حفظ کنند. همچنین در این فرایند دستگاه بسته بندی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

صنعت کاران متحد در این مقاله به بررسی بسته بندی های بیولوژیکی و مسائل مهم مربوط به بسته بندی مواد غذایی می پردازد. عموما بیشتر بسته بندی های مواد غذایی در سه گروه بسته بندی نوع اول، نوع دوم و نوع سوم قرار دارند.

بسته بندی بسیاری از مواد غذایی به صورت ابتدایی بوده و اصلا شرایط مناسبی برای نگهداری مواد غذایی ندارند. اما بسته بندی های خاصی هم وجود دارد. این نوع بسته ها شامل پوشش ها و روکش های خوراکی و به کار بردن ترکیبی از مواد بسته بندی کننده درجه یک می باشند.

بسته بندی نوع اول:
در بسته بندی نوع اول جنس نوع بسته بندی بسیار مهم می باشد زیرا به صورت مستقیم با مواد غذایی در ارتباط هستند از این رو می بایست در انتخاب نوع مواد به کار برده در این بسته بندی بسیار دقت کرد.

طبق نیازمندی های رایج در بسته بندی های مواد غذایی، مواد بسته بندی کننده نوع اول باید سازگار باشند. پس جالب است بدانید روکش های خوراکی به دلیل عدم سازگاری جز گروه بسته بندی کننده نوع اول قرار نمی گیرند.

بسته بندی نوع دوم :
بسته بندی ها فقط برای محافظت از سلامت محصول مورد استفاده قرار نمی گیرند. این نوع بسته بندی برای محافظت فیزیکی از محصول، مورد استفاده قرار می گیرد. عموما در این نوع بسته بندی یک جعبه محافظ در اطراف وجود دارد تا از مواد غذایی یا کیسه پلاستیکی محافظت کند.

در بسته بندی های نوع دوم اطلاعات مهمی چون تعداد محصول موجود در درون بسته بندی، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و … بر روی بسته بندی درج می گردد. جالب تر اینکه عموما از بسته بندی های نوع دوم برای مقاصد بازاریابی به صورت یک جعبه باز شده در ویترین مغازه استفاده می کنند

بسته بندی نوع سوم:
هدف از بسته بندی نوع سوم تسهیل در حمل و نقل و نگهداری و محافظت از محصول در مقابل آسیب های فیزیکی می باشد، که بسته بندی نوع سوم با بسته بندی نوع دوم در یک سیستم حمل و نقل بسته بندی نهایی همراه می باشد و در نهایت هدف کلی یک دیگر را تکمیل می کنند.

پوشش ها و روکش های خوراکی:
یکی از گروه های مواد بسته بندی کننده را پوشش ها و روکش های خوراکی تشکیل می دهند که به دلیل تماس مستقیم با مواد غذایی از حساسیت بالایی برخوردارند. این نوع مواد بسته بندی کننده با سایر مواد بسته بندی کننده بیولوژیکی و بسته بندی های متعارف تفاوت دارند.

توجه داشته باشید پوشش های خوراکی بخشی از یک محصول غذایی به حساب می آیند. به همین دلیل باید در این زمینه دقت کافی داشت تا به ویژگی ها و خواص ظاهری مواد غذایی هیچ گونه تأثیری را وارد نکنند و از نظر سلامتی برای مصرف کنندگان خطری نداشته باشند.

روکش های خوراکی ساختار جداگانه ای از مواد غذایی هستند که به مواد غذایی در مراحل بعدی افزوده می شود. جالب است اگر بدانید از روکش های خوراکی در بخش های بهبود کیفیت مواد غذایی استفاده می کنند و بعضا بعضی از نگهدارنده های غیر ضروری از چرخه تگهداری حذف می شوند.

روکش های خوراکی در مقابل رطوبت، اکسیژن، دی اکسید کربن و سایر عوامل بوجود آمده که مواد غذایی را در درون خود نگه داشته. همین خاصیت باعث حمل و نقل و نگهداری آسان مواد غذایی می شود.

همان طور که گفته شد دستگاه های بسته بندی از اهمیت ویژه ای برخودارند هر چند زمانی که کلمه دستگاه بسته بندی را می شنوید امکان دارد به دستگاه های بسته بندی صنعتی و قیمت دستگاه بسته بندی فکر کنید اما این طور نیست امروزه دستگاه بسته بندی خانگی نیز وجود دارد که کار شما را در این فرآیند آسان کرده و به شما در حفظ و نگهداری انواع محصولات کمک شایانی می کند.

منبع :thomasnet.com

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از دستگاه ها و همچنین اطلاع از آخرین قیمت دستگاه های بسته بندی می توانید با واحد فروش شرکت به شماره ۵-۴۴۵۲۶۶۰۱-۰۲۶ تماس حاصل نموده و یا با تکمیل فرم درخواست مشاوره کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

اشتراک گذاری مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *